Mustafa Kemal’in Liderliği

Mustafa Kemal’in Liderliği

Falih Rıfkı Atay Mustafa Kemal hakkındaki şu görüşünü dile getirmektedir: “Öyle şartlar içinde Mustafa Kemal’in yaptığını yapabilecek cesarette demiyorum, belki ondan gözüpekler vardı, azminde demiyorum, belki onun kadar azimli olanlar vardı, bilgi de demiyorum, şüphesiz ondan daha bilgili olanlar vardı, fakat kırk yıllık ömrümde onun liderlik dehasında hiç kimseyi tanımadım.”
Mustafa Kemal gerçek bir liderdi. Bir liderde olması gereken tüm özellikleri taşıyordu. Daha okul yıllarındayken bile arkadaşları arasında lider görünümündeydi.
Pangaltı Harp Okuluna girdiğinde iki ay içinde üstünlüğünü tanıtarak sınıfın çavuşu oldu. Üçüncü sınıfa geldiğinde artık memleket kaygısına düşmüştü. Geceleri sürekli düşünüyor bir türlü uyuyamıyordu. Harp okulunun son sınıfında yakın arkadaşları ile el yazısı bir dergi çıkarmıştı. Bu dergi sebebiyle okuldan atılma tehlikesiyle karşılaştı.


Mustafa Kemal büyüklüğünü daha gençlik yıllarında göstermişti. Bir Osmanlı paşası olan Ali Nizami Paşa Mustafa Kemal’e “Sen memleket üzerinde etkili olacaksın, sende memleket başlarına gelen büyük adamların daha gençliklerinde gösterdikleri kabiliyet ve zeka alametlerini görüyorum. İnşallah yanılmamış olurum.” demiştir. Ali Nizami Paşa bunu gördü mü bilmiyoruz ama biz kendisinin bu konuda yanılmadığını çok iyi biliyoruz.
Harp okulundan mezun olduğu zaman arkadaşlarına şunları söylüyordu. “ Çocuklar şimdi her birimiz bir Osmanlı paşasının yanına gideceğiz. Hepsi İslam Âlemi gafleti içindedirler. Olanca kaynaklarımızı Türk Anadolu ortasında toplamalıyız.” Görülüyor ki Mustafa Kemal daha o dönemde yapacaklarını kafasında şekillendirmişti.
Mustafa Kemal her şeyden önce teşkilatlanmanın gerekli olduğunu düşünüyordu. Bazı arkadaşları ile Yenikapı’da bir evde toplantı düzenliyorlardı. Bu toplantılar öğrenilince yakalandı ve bir müddet hapis yattı ancak daha sonra kurtuldu. Mustafa Kemal örgütlenebilmek için Selanik’e gitmek istiyordu ancak tekrar örgütlenmesini engellemek için onu Şam’a sürdüler. Mustafa Kemal’in en fazla önem verdiği yer Makedonya idi. . Bir çaresini bulup gizlice Selanik’e gitti. Burada Vatan ve Hürriyet Cemiyetini kurdu. Daha sonra bu cemiyet 27 Eylül 1907’de İttihat ve Terakki ile birleşmiştir.

Kaynak: Falih Rıfkı ATAY – ÇANKAYA
Derleyen : Bilgin AYHAN

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: