@AnonsTurkey RedHack’in Maskesini Düşürdü


@AnonsTurkey 

Enternasyonal siber aktivist orgut “Anonymous”‘un Turkiye kolu oldugu iddasiyla siber aktivist eylemler duzenleyen gruplardan olusur. Anonymous Turkiye (@AnonsTurkiye) kullanici adlari ile Twitter’da bulunan siber aktivist gruplardir. Kamu kurumlarina ve Turk Hava Yollarina yaptiklari bircok siber protesto ile dikkat cektiler. Bilinen belli bir ideolojileri yoktur. Ama attiklari twitler ile 4chan’deki Anonim kullanicilari andirirlar. Toplumda bulunan bircok tabuya karsi gelmislerdir. Kendilerini “Script kiddie” olarak tanimlarlar. Aldiklari olumsuz tepkilere hicbir sekilde bozulmayan ve hatta dalga gecen bir cizgileri vardir.

AnonsTurkey ile ilgili daha detaylı bilgi ve eylemleri için  : wikipedia sayfasına tıklayabilirsiniz.

RedHack’le nasıl karşılaştık?
2011 Haziran ayında Anonymous Turkiye’de yürürlüğe sokulmak istenen yeni internet filtresine karşı#opturkey yapacağını açıkladı. AnonsTurkey işte bu sırada ilk defa yapılanmaya başlamıştır. RedHack ile sansüre direnmek icin Anonmymous’un chat platformuna katıldığımızda ilk defa karşılaştık. Bilinmeyen bir nedenden ötürü Amerikali bir grup Anonymous, RedHack’in Anonymous’un Türkiye kolu olmasını destekliyordu. Biz de açıkçası RedHack’in kim olduğunu bilmiyorduk.
İlk sorun RedHack ve destekçisi olan o anonlarin yaptigi #opturkey posteriyle basladi. Posterde Türkler sansür yüzünden porno seyredemiyor ve Atatürk’e küfredemiyor yazıyordu. Bazılarımız olayın buna indirgenmesine çok sinirlendik ve ardından poster degistirildi.

anred

  • Saldırı sırasında TIB [Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı] ve BTK [Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu] yurtdışı IP’leri yasakladılar bunun üzerine RedHack’li bir eleman, “VPN’i kapayın, yani IP’nizi gizlemeden saldırın” dedi. Bunun arkasindan bazi tutuklamalar oldu :http://www.ntvmsnbc.com/id/25222757/
  • Daha sonra ayni eleman Anonymous saldırısınakarşı dönemin Maliye Bakanı olan Kemal Unakitan’in damadinin TİB’e milyarlik hardware sattığını anlattı. İyice keyfimiz kaçtı.

Ayni siralarda bir arkadas Adnan Hoca’nin serverinde açık buldugunu bildirdi. RedHack’in de yardimiyla Adnan Hoca’yi hackledikler. Daha sonra RedHack artık Anonymous’un IRC serverinde kalmayacagini çünkü güvenli bulmadIklarını açıkladı. Kendilerine katılabileceğimizi söylediler. Bazılarımız RedHack’e katılma kararı alarak Anonymous’u terk etti.
Fakat RedHack’in IRC’sine girdigimizde hoş olmayan şeylerle karşılaştık. Bunlardan biri chat odasinda Apo’dan “Sayın Öcalan” diye bahsedilmesiydi. Bazılarımız bunu irdelediklerinde, bunu diyen kisilerin RedHack olmadığı cevabını aldılar. Biz de IP’si ortada , Iphone ile ingiltereden IRC chate giren birinin RedHack olamayacağına inandık. Fakat nedense biz sorular sormaya başlayınca, RedHack’liler IRC serverindan el etek çekti. Kimse gelmez oldu. Bir sure sonra RedHack’in Facebook’ta Ötekiler adında bir kapalı grubu olduğunu öğrendik. IRC’ye kimse girmediğinden, buraya üye olduk.
Üye olur olmaz gözümüze profilinde Apo Resmi, PKK bayraklari olan birçok kisi çarptı. Grubun yöneticisi olan SirinBaba’ya bu kisilerin neden grupta olduğunu sorduğumuzda, onları uzaklastıracağını söyledi. Netekim adamlari silip, baska nickle geri aldığı gözümüzden kaçmadı. Sorduğumuz sorular mimlenmemize yol açmıştı.
Sonrasinda birden bizle arkadaş olup bilgi almaya çalışan kişiler türedi. Tabii ki aralarinda guzel kizlar da vardi ;) Bunlardan biri olan RedHack’in Sirine’si, diger Ötekiler grubu üyesi PKK’li ve ÖHT [Özgürlük Hack Team]‘li hacklerlarla beraber hacklendiginde

Bunun ardindan çoğumuz RedHack’i kesin terketme karari aldık ve RedHack IRC’den çıkıp, Anonymous’un IRC’sine geri dönduk. Yine de Twitter’dan ve Facebook’tan bu PKK destekcisi grubun yaptiklarini izlemeye devam ettik.
Asagida RedHack Lideri SirinBaba aka. Kizil Can Yildiz’in facebooktan kopyalanmis bir konusmasini bulacaksiniz, PKK’li mafya babasi Behçet Cantürk’e olan yakinligina dikkatinizi cekiyoruz!

Roza Uzun: cantürk kadın ticaretinden tut, milletin malını gasp etmeye,tefeciliğe,haksız yere adam öldürmeye herşeyi yaptı bunları silecek birşey bulamıyorum
Muhammed Erdal: Arkadaşlar bu cantürk behçet cantürk mü?
Uğur Ağ: Ewet muhammeD o
Özgür Yoldaş: Kadın Tıcaretı Yoktu Ama Saydıklarının Hepsı Vardı..Ve Ölumu Hak Etıgınden Hemfıkırız..Yanlız Kötu Adam Olmasına Ragmen Yaptıgı İyi Şeylerde Vardı…En Basıt Örnegı Licé Depremınde Licé Halkını Kaderıne Bırakan Devlete Ragmen Çok Yardımı Dokundu Licéde Kürdlerın Robın Hudu Diye Söz Edılır…Ama Sana Katıldıgımıda Belırteyım Bazı Dogrular Bazı Yanlısları Temızlemez…
Uğur Ağ: Öf bi uyuşturucu kaçakçısı, adi, onursuz bi adam için çok bile knuştnuz,
Uğur Ağ: Pkk arkamda diyerek nam yapmaya çalışmamışmıydı bi dónem bide bu yawşak, özgür, sen Sempati duyiosun sanırm, sana tony monthana yı, yada gotfather ı mı hatırlatio, emin ol bu öyle bi kahramanda dğl, bu tam bi yawşak, yalaka, korkak, alattin çakıcıyı tokatlamış, palawra
Yusuf Avşar: yavşak her yerde ve zman da yavşaktır.. Yoldaşlar..
Kızıl Can Yıldız [K.C.Y]: ben behcet canturk noktasinda oyle dusunmuyorum. hatta cocuklugumda gordugum, konustugum, otelinde kaldigim biriydi. yani $u istinad edilen suclarin cogunun onu oldurenlerin uydurmalari oldugunu du$unuyorum. Zaten bu $ekilde bir insan olsaydi Jitem neden oldurdu bu adami o da ayri bir mevzu.
Özgür Yoldaş: Roza Alman Dergılerıne Kapak Olmuş Ve Dunyaca Ünlü Uyusturucu Baronu Olan Bu Adam Kadın Tıcaretı Yapmaz..Licede Genel Ev Açıldıgınıda Senden Ilk Kez Duyuyorum…Ve Bıldıgım Kadarıyla Asla Öyle Bişe Yok..Ki Devletın 67 Kürd İş Adamının Ölüm Listesınde Basta Gelıyordu Zaten Behcet Canturku Öldurende Kızılın Söledıgı Gıbı Jitemci Mahmut Yıldırım Yanı Yeşildi…Partiye Ekonomık Yönde Çok Finansman Sağladığıda Doğrudur.
Roza Uzun: ben bildiğimi söylüyorum adam yakın olmasada akrabam.. lice de cantürklerin pavyonu diye sor herkes sana gösterir nerde olduğunu.
————————————————–
RedHack grubunun ilk gündeme geldikleri emniyetin hacklenmesini hatırlayalım; yayınlanan belgeler polise yapılan ihbarlardı. Halkın yaptığı ihbarlar halkçılık adı altında teşhir edildi.Sıradan vatandaşların yaptığı ihbarları teşhir/ifşa etmek mi halkçılık, yoksa amaç “biz emniyetini hackledik bakın” vurgusu yapmak mıydı? Hadi halkçılığınızı da geçelim… SABU takma adını kullanan eski bir Anonymous üyesi yakalandiktan sonra FBI muhbiri olarak calismaya baslamis ve bircok Anonymous üyesinin yakanlanmasina sebep olmustur. Emniyetin giris sifreleri de Redhack tarafindan bu kisiden alındı, aralarindaki konusma da twitterda açık bir şekilde yapilmistir. Yazışmalar Ingilizce olduğu için canım halkım uyanamadı mevzuya.

Sabu bu twiti yakalandiktan sonra, FBI muhbiri olarak çalıştığı döndemde yazmıştır. Sorarim size hangi FBI muhbiri hangi sebeple baskalarina hazir hacklenmis sunuclar teklif edebilir?

anred2

  • RedHack lideri serverlerin listesini istiyor:  https://twitter.com/KizilCanYildiz/status/161874820458487808

RedHack kendilerine hazir hacklenmis hediye edilen bu sunuculardaki index sayfasini degistirmeyi bile beceremeyip
sadece 1 ay boyunca dosyalari indirmeye ugrasmis ve medyaya polisi hackledik ayagi cekmistir.

anred3

Burada SABU diger sunuculari hackleyin demiyor, kullanin diyor, çünkü sunucular zaten hazir hacklenmis. Sonuc olarak http://www.ankara.pol.tr, http://www.ankaraemniyet.gov.tr etc. sunuclarinin hacklenmesi burada açıkca goruldugu gibi RedHack’in isi degil, FBI muhbiri olarak calisan eski bir Anonymous’un isi.
Açık olmayan tek sey, RedHack’in Sabu’nun FBI’ya calistigini bilip bilmedigi. Turkiye’yi karistirmak icin bilincli bir sekilde yardim mi ettiler, yoksa bilincsiz ve egitimsiz olduklari icin kullanildilar mi?

  • SABU bu twitleri attiginda FBI gozetimi altinda oldugundan, USA mercilerinin bu twitlerden haberdar olmamasi soz konusu olamaz!

Bu arada biz insanlari RedHack’ten uzak durmalari icin uyarmaya calisiyorduk.
29 Ocak 2012′de RedHack’in hemen hemen bütün Facebook grup sayfalari hacklendi. Neredeyse 10.000 üyesi olan Ötekiler grubu bunun ardindan silinip yeni acildi, Kizil Yildiz sayfasinda hala hacki gormek mumkun

Kullanicilara virüs yedirerek bu sayfalari ele geciren kisi, RedHack’e açık açık eger PKK’ya destek vermeyi kesmezlerse virus yedirdigi bilgisayarlardan elde ettigi bütün bilgileri polise iletecegini açıkladi. Fakat SirinBaba hacklenen kendisi olmadigindan arkadaslarini satmakta bir mahsur gormedi ve PKK’ya destek vermeye devam etti.

  • 21 Mart 2012 tarihinde Özel Yetkili Ankara Başsavcılığı’nın farklı illerde başlattığı operasyonlar sonucunda gözaltına alınan ve Redhack grubu üyesi olduğu iddia edilen 17 kişiden 7’si terör suçları kapsamında tutuklandı.Redhack tarafından yapılan açıklamada tutuklananların grupla ilgisi olmayan insanlar olduğu belirtildi. Bunun ardindan AnonsTurkey’den bazi arkadaslar RedHack’le yeniden yakinlasti. Ve tutuklamalara karşı protesto amaciyla #opsupportRedHackyapildi. Cogumuz buna katilmadik, bas rolleri gene Arap Bahari destekcisi bazi USA’li Amerikalilar oynadi. Firsattan istifade RedHack, AnonsTurkey’den de bazi arkadaslarimizi kullanmayi basarmis, Saglik Bakanligi’ni hackletip uzerine yatmistir. Bu arkadaslarin bazilarini AnonsTurkey bünyesinden uzaklastirmak zorunda kaldik.
  • Redhack 28 Nisan 2012 de attigi bir twitte söyle diyor:

“RedHack ★ ‏ @r3dh4ck
Bugun Turkiye genelinde 22:00-00:30 arasi Internet kesimis, Emniyet G. Mud ve http://Adalet.Gov vs 4′lu ittifak tarafindan kapatilmistir!
1:49 AM – 28 Apr 12 via web · “ Details: http://pastehtml.com/view/bw8zylby1.txt
Kimdir bu 4′lu ittifak?
Budur:

RedHack’i meshur eden İçişleri Bakanlığı Hack’i KacaK takma adini kullanan kisi tarafindan yapilmistir. Eminiz ki KacaK kullanilmis oldugunu artik anlamistir fakat kendisi icin cok geç

  • RedHack’in yaptigini iddia ettigi bircok DDOS saldirisi ise ‘Arap Bahari’= ‘BOP’ destekcisi olan bir kisim Anonymous üyeleri tarafindan yapilmisitir.
  • RedHack Türk Hava Yolları Grevi konusunda bugüne kadar hiçbirsey yapmamis, ama yalan dolanla ve yandaş medyanin nedense yogun bir sekilde yazdigi yalan haberlerle Turk Hava Yollari’nin hacklenmesini de uzerine almistir!
  • Keza TTNet’e saldırdık interneti kestik iddaası da geniş yankı buldu medyada. IRC kanalında yaptıkları konuşmalar ortaya çıktığında canım milletim çoktan inanmıştı RedHack grubunun interneti kestiğine. Türkiye’de TTNet’in altyapısını kullanmayan internet firması yok, bu da demek oluyor ki milyonlarca insan TTNet omurgasını kullanarak hizmet alıyor. Biri bu halkçı arkadaşlara halka indirttiği virüslü yazılımlarla internetin kesilemeyeceğini anlatmalı.
  • Anonymous Turkey grubu PKK’nın websitelerine saldırdığında “zayıf sistemli kürd kardeşlerimizin sitesi” olarak yanıt verdiler. Yazdıkları yazıların hiç birinde domain isimleri geçmiyordu. (pkkonline.com vs.)

an6anred4anred5

Kızıl CAN YILDIZ  Kod Adlı Uğur Efendi : RESİM VE GERÇEKLER İÇİN TIKLA

PKK’ya yaptigimiz DDOS saldirsindan beri RedHack zamaninda yardimini istedigi AnonsTurkey’i karalamak icin elinden geleni yapmakta, inanilmaz iftiralar atmaktadir.
Maksadi açıkca AKP’nin kürt açılımını desteklemek olan yandaş medya AnonsTurkey’in Gezi Parki olaylarini desteklemek icin yaptigi #opturkey’i de bir RedHack operasyonu olarak gostermek icin elinden geleni yapti.
Neresinden tutsanız tutun elinizde kalan, script kiddie olmaktan ileriye gidemeyen bu grupcuk hakkında yazıya burada son verirken halkmızın bu popüler kültür hastası parazitlerin gerçek yüzlerini görmelerini temenni ediyoruz.

Kaynak: http://internethukuku.net/uzmanlardan-redhack-gercekleri-maske-dustu/12/ sitesinden alınmıştır

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: